Nie tylko biznes, ale też odpowiedzialność społeczna – wpływ działań CSR na wizerunek firmy

Działania CSR pozwalają tworzyć wizerunek przedsiębiorstwa etycznego i godnego zaufania na wielu płaszczyznach. W ten sposób firma pokazuje, że nie czuje się odpowiedzialna jedynie za realizację założonych wyników, ale też pragnie mieć realny wpływ na otoczenie – lepsze samopoczucie pracowników, satysfakcję klientów, poprawę jakości życia społeczeństwa czy stan środowiska. Odpowiedzialność społeczna jest także jednym ze skutecznych sposobów na dbanie o konkurencyjną pozycję przedsiębiorstwa na rynku.

Odpowiedzialność popłaca – korzyści z prowadzenia polityki CSR

Działania CSR w biznesie są szansą na wykreowanie wizerunku odpowiedzialnego, etycznego i proaktywnego przedsiębiorstwa. Mają na celu stworzenie zakładu pracy przyjaznego pracownikom, klientom, społeczeństwu i środowisku. CSR to sposób na wykorzystanie przestrzeni biznesowej nie tylko do osiągania celów finansowych firmy, ale też zmiany otoczenia na lepsze.

W audycie CSR Społecznej Odpowiedzialności Biznesu przeprowadzonym przez firmę Thule sprawdzono działalność firmy Etisoft pod kątem bezpieczeństwa środowisk pracy, zarządzania zasobami ludzkimi, gospodarką odpadami oraz ochroną środowiska. Audyt zakończył się uzyskaniem najwyższego możliwego wyniku. Stanowi on potwierdzenie tego, że przedsiębiorstwo prowadzi owocne działania CSR na rzecz klientów, pracowników i bezpieczeństwa. Etisoft został również sklasyfikowany i uhonorowany brązowym medalem przez EcoVadis – to nagroda za skuteczne i poprawne działania realizowane w łańcuchu dostaw w zakresie środowiskowym, społecznym oraz etycznym. Działania wspierające zrównoważony rozwój wykorzystujemy w naszej firmie do budowania lepszej i bezpiecznej przyszłości, a także poprawy jakości oraz komfortu życia i pracy – mówi Joanna Heler-Kończakowska z działu marketingu firmy Etisoft.

Prowadzenie polityki CSR przynosi korzyści zarówno w przestrzeni wewnętrznej, jak i zewnętrznej firmy. Zachęcanie do udziału w aktywnościach ma wpływ na prowadzenie zdrowszego trybu życia, podejmowanie nowych wyzwań i angażowanie się w poprawienie stanu społeczeństwa oraz środowiska. Przynosi to fizyczne efekty w postaci profilaktyki zdrowotnej, zaspokojenia potrzeb danej jednostki czy też wzrostu świadomości dotyczącej konieczności prowadzenia działań ekologicznych.

Dbanie o jakość usług, komfort pracy i tworzenie wizerunku konkurencyjnego i etycznego przedsiębiorstwa przekłada się także na zwiększenie zaangażowania i motywacji pracowników, a także na pogłębienie relacji z klientami oraz wzrost zaufania u nowych, potencjalnych odbiorców.

Sposoby na realizację działań CSR w biznesie

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów na realizację działań odpowiedzialności społecznej w biznesie jest angażowanie się w akcje społeczne, środowiskowe oraz sportowe.

Raporty z akcji społecznych, w które regularnie się angażujemy, umieszczamy na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Uczestniczenie w tego typu wydarzeniach pomaga nam wprowadzić wśród pracowników ducha zdrowej rywalizacji, pracy zespołowej, a przede wszystkim – dobrej zabawy. Ogromną przyjemność sprawiają nam wyzwania związane z aktywnością sportową. Mieliśmy na przykład przyjemność zostać jednym z głównych sponsorów największego wyzwania rowerowego w regionie – RowerON. Regularnie podejmujemy działania promujące profilaktykę zdrowia wśród pracowników. Bierzemy także udział w akcjach związanych z pomocą bezdomnym zwierzętom – opowiada Joanna Heler-Kończakowska.

Okres przedświąteczny stanowi doskonały moment na zrealizowanie akcji CSR związanych z pomocą potrzebującym. Wiele firm angażuje się na przykład w przygotowywanie paczek z prezentami dla dzieci z domów dziecka lub osób przebywających w domach opieki społecznej. Zima to czas niesprzyjającej pogody, dlatego mile widziane są wszelkie akcje związane z pomocą tym, którzy są szczególnie narażeni na negatywny wpływ niskiej temperatury.

Przygotowywanie ciepłych posiłków i zbiórka koców chroniących bezdomnych przed chłodem, czy też zbiórki darów rzeczowych dla zwierząt przebywających w schroniskach to bardzo odpowiedzialne zadania – pozwalają nie tylko wykazać się wsparciem i proaktywną postawą, ale też mieć realny wpływ na zdrowie, a czasem nawet życie innych. Branie udziału w takich akcjach stanowi sposób na wyznaczanie trendów związanych z działaniami CSR, co stanowi dowód konkurencyjnej pozycji firmy na rynku.

Samo pojęcie marketingu internetowego oznacza używanie Internetu w celach reklamowych, prowadzących do sprzedaży dóbr lub usług. Na marketing internetowy składa się tzw. reklama „pay per click”, reklama banerowa, email marketing, affiliate marketing, reklama interaktywna, optymalizacja stron, blog marketing, buzz marketing, product marketing i blogowanie.

Reklama banerowa
Polega na wykorzystaniu elementów graficznych, np. obrazków, animacji, zdjęć, gifów, flashy, haseł do przekierowania na inna stronę www reklamodawcy. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się, a zarazem ciekawych form reklamy internetowej. Daje duże pole do popisu jej wykonawcom. Dodatkowo, banery mogą być zamieszczane w różnych częściach strony www, przy czym najskuteczniejsze są te miejsca, które na danej witrynie rzucają się w oczy.

Pay per click
Jest rodzajem reklamy internetowej, w której kluczową role odgrywa płatność za kliknięcie w link lub baner, a nie za jego wyświetlenie. Osoba zlecająca reklamę swojej firmy lub usługi, płaci za każdego użytkownika, który za pomocą banera przejdzie do strony produktu.

Affiliate marketing
Jest metodą promowania biznesu on-line, w której osoba promująca produkt, za pomocą strony internetowej, jest nagradzana za każdego użytkownika który odwiedzi, kupi lub przeprowadzi inną czynność na stronie reklamodawcy. W Polsce znany jest bardziej pod pojęciem programu partnerskiego. Do najpopularniejszych i największych portali oferujących tą metodę marketingu należą portale społecznościowe, takie jak Nasza-Klasa, Facebook czy MySpace. To idealne miejsce na reklamę sprzedażową, polityczną i promocyjną, nie tylko ze względu na ilość użytkowników tych portali, ale także na ich różnorodność pod względem wieku, płci i statusu społecznego.

Email marketing
Jest formą marketingu bezpośredniego, wykorzystującego pocztę elektroniczną jako główne narzędzie komunikacji. Do podstawowych zadań e-mailingu zalicza się budowę lojalności konsumenckiej, tworzenie określonych relacji z odbiorcami, budowę pożądanego wizerunku firmy lub organizacji, a także sprzedaż. Natomiast najpopularniejszymi jego narzędziami są: newslettery firmowe, biuletyny wewnętrzne, dzienniki elektroniczne oraz reklamy w wiadomościach e-mail.

Marketing wirusowy
Ta odmienna forma promocji polega na rozpowszechnianiu przekazu reklamowego przez samych użytkowników Internetu. To oni występują w roli kreatorów opinii na temat np. działalności firmy, jakości oferowanych produktów lub usług czy też funkcjonalności i przydatności strony internetowej. Generalnym celem tej formy marketingu jest szybkie i lawinowe rozprzestrzenianie się informacji w postaci rekomendacji danego produktu lub usługi. Najczęściej reklamowanymi w ten sposób produktami są środki odchudzające, produkty finansowe i strony internetowe. Jak wynika z badań jedną z najpopularniejszych form promocji jest rekomendacja, stąd istnieje duże prawdopodobieństwo, iż firma pozyska w ten sposób nowych klientów.

Proces marketingowy to przede wszystkim dobrze przemyślana strategia, której działania mają odnieść długofalowe skutki. Jej celem jest dotarcie do jak największej grupy potencjalnych klientów – osób, które są zainteresowane daną usługą lub produktem. Marketing wykorzystuje wiele narzędzi, które pozwalają na sprawną realizację strategii oraz zdobycie jak największej liczby klientów, a co za tym idzie na zwiększenie zysków.

Wiele osób stawia znak równości między marketingiem i promocją produktów oraz usług. Jednak jest to bardzo duże uogólnienie, gdyż na marketing składa się wiele innych działań. Wśród najważniejszych wymienić należy przede wszystkim:

komunikacja z rynkiem;
przygotowywanie odpowiednich strategii wprowadzenia produktu na rynek, ustalenia ceny, grupy docelowej oraz promocji i dystrybucji;
analiza sprzedaży i wprowadzenie na bieżąco zmian w sposobie sprzedaży produktu.

Reklama internetowa obejmuje wiele form reklamy z których część jest stosowana w sposób etyczny, a część nie. Niektóre strony internetowe wykorzystują wiele reklam, w tym migające banery, które rozpraszają uwagę użytkownika, inne zaś wprowadzają w błąd, wyglądając jak komunikaty o błędach w systemie operacyjnym, a nie reklamy. Witryny, które nieetycznie używają reklamy internetowej dla zysku, często nie zwracają uwagi na to, że na stronie umieszcza się linki, prowadzące do szkodliwego oprogramowania lub materiałów dla dorosłych.

Operatorzy witryn, którzy etycznie używają reklamy internetowej, zazwyczaj korzystają z niewielkiej ilości reklam, które nie mają na celu rozpraszać lub irytować użytkownika oraz nie odwracają uwagi od projektu i układu stron internetowych. Wielu właścicieli stron internetowych dotyczących bezpośrednio firm, którzy chcą umieszczać reklamy wie, że strona internetowa powiązana z reklamą jest uzasadniona.

Działania e-marketingowe mogą przebiegać na wielu płaszczyznach. Internet daje nam mnóstwo możliwości, wymusza jednak na nas również elastyczność i dostosowanie się do zmieniających się wymagań na rynku. Dynamicznie rośnie liczba osób, będących zwolennikami właśnie tej formy promocji firmy – nie tylko ze względu na stosunkowo niższe niż w przypadku tradycyjnej reklamy koszty, ale także sporą skuteczność oraz możliwość dokładnego mierzenia efektów i zwrotu z inwestycji.

To właśnie Internet w dzisiejszym świecie jest powszechnie stosowanym wśród przedsiębiorstw środkiem komunikacji, przekazu informacji oraz sposobem pozyskania klientów. Stosowna i profesjonalna reklama w Internecie jest niemal gwarancją zwiększenia przychodów firmy i jej rozpoznawalności, trzeba tylko wybrać te kanały które będą maksymalnie skuteczne w naszej branży.

Należy pamiętać o tym, że najlepsze efekty osiągamy, gdy nie ograniczamy się do jednej formy reklamy, ale korzystamy z kilku, które wzajemnie się uzupełniają.

Podstawą skutecznej reklamy internetowej jest również stała analiza – zarówno przed rozpoczęciem działań, jak w ich trakcie. Sama reklama nie wystarczy, gdy strona internetowa jest niedostosowana do wymagań użytkowników lub gdy oferta odbiega od wymagań rynku.

W ramach działań związanych z marketingiem internetowym wykonuje się wiele różnych czynności, jak:

  • Pozycjonowanie, działania SEO
  • Reklamy Google AdWords
  • Video marketing
  • Content marketing
  • Mailing
  • Promocja strony na forach internetowych (tzw. szeptanka)
  • Marketing wirusowy
  • Marketing społecznościowy (na portalach społecznościowych)
  • Blogosfera (współpraca z blogerami lub prowadzenie własnych blogów)
  • Remarketing

Wbrew pozorom, dobra strategia marketingowa wcale nie musi obejmować wszystkich powyższych czynności, ale powinna posiadać ich jak najwięcej. Trzeba podkreślić, że wybór konkretnych działań powinien być uzależniony od profilu marki oraz jej możliwości finansowych.

Dobrze poprowadzony e-marketing daje wiele różnych korzyści dla firmy, o których ich właściciele nie zawsze wiedzą. Przede wszystkim pozwala dotrzeć do wielu klientów, a szczególnie do klientów docelowych, czyli takich, którzy są realnie zainteresowani naszą ofertą. Dzięki temu przy mniejszym nakładzie środków finansowych można uzyskać większą ilość nowych odbiorców. E-marketing pozwala również dostosować koszty działań reklamowych do oczekiwanych efektów i możliwości firmy. Początkową strategię marketingową należy stale monitorować, by później ją dobrze modyfikować, aby z każdej zainwestowanej w reklamę złotówki wyciągnąć jak największy zysk. Monitorując działania marketingowe, dodatkowo możemy się dowiedzieć czegoś więcej o naszych potencjalnych klientach, by w przyszłości jeszcze lepiej dopasować do nich ofertę. Działania marketingowe również doskonale budują pozytywny wizerunek marki. Nie tylko u potencjalnych klientów, ale również u obecnych, sprawiając, że stają się oni tzw. stałymi klientami. W ramach działań marketingowych można wchodzić w interakcje z odbiorcami, lepiej prezentować się na tle konkurencji i przyzwyczajać społeczeństwo do danej marki. A to bezpośrednio przekłada się na znaczny wzrost zainteresowania naszą ofertą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*