Wystarczy zeskanowanie e-dowodu osobistego, podanie PIN lub wykonanie kilku gestów i… gotowe. Jeszcze szybsza i bezpieczniejsza identyfikacja tożsamości jest już dostępna. IDENTT, spółka technologiczna z Wrocławia, jako pierwsza oferuje komercyjnie tak kompleksową obsługę polskiego dowodu osobistego z wykorzystaniem warstwy elektronicznej – także w zakresie identyfikacji i składania podpisu elektronicznego. Warto dodać, że do dziś wydano blisko 11 mln takich dokumentów.
Od marca 2019 roku w Polsce wydawane są dokumenty tożsamości z warstwą elektroniczną, która zawiera informacje odpowiadające warstwie wizualnej – m.in. imię, nazwisko, numer dokumentu, numer pesel, czy zdjęcie osoby. Dodatkowo zapisane są tam informacje pozwalające w wiarygodny sposób potwierdzić oryginalność dokumentu. Do tej pory zostało wydanych blisko 11 mln takich dokumentów, a w zdalnych procesach potwierdzania tożsamości są używane aż w ponad 50% przypadków.
Z oficjalnych danych (KPRM Cyfryzacja) wynika, że najwięcej aktywowanych dokumentów z warstwą elektroniczną (takich, dla których nadano numer PIN) posiadają mieszkańcy województw: mazowieckiego (652 tys.), śląskiego (437 tys.), małopolskiego (322 tys.), dolnośląskiego (321 tys.) wielkopolskiego (313 tys.), pomorskiego (256 tys.) i łódzkiego (218 tys.).
E-dowód nie tylko pozwala na tradycyjną identyfikację, ale daje również dostęp do funkcji elektronicznych. Pozwala to m. in. na wiarygodne potwierdzenie tożsamości w procesie realizowanym zdalnie oraz daje możliwość złożenia zaawansowanego podpisu elektronicznego (podpis osobisty) z wykorzystaniem e-dowodu. Teraz – dokumenty z zapisanym numerem PIN pozwolą na jeszcze szybszą identyfikację.
– Jako pierwsi, a co za tym idzie jako jedyni na rynku udostępniamy pełne rozwiązanie w zakresie weryfikacji polskiego dowodu osobistego, zarówno uwzględniające dokumenty tradycyjne, jak i te z warstwą elektroniczną. W procesach zdalnej weryfikacji tożsamości przeważają osoby posiadające dowód osobisty właśnie z chipem. Klienci mogą przejść przez proces identyfikacji wykonując zdjęcia swojego dokumentu lub odczytując dane z warstwy elektronicznej. Następnie potwierdzają, że są właścicielami dokumentu przez biometryczną weryfikację wizerunku osoby lub z użyciem PIN. Wykorzystanie możliwości jakie oferuje e-dowód pozwala na realizację szybkiego, bezpiecznego procesu potwierdzenia tożsamości z wysokim poziomem wiarygodności – mówi Jan Szajda, prezes i współzałożyciel IDENTT.
IDENTT już wcześniej oferował możliwość potwierdzenia tożsamości osoby poprzez odczyt danych z warstwy elektronicznej dowodu osobistego, a następnie biometryczne potwierdzenie, które wskazuje, że zdalny proces identyfikacji jest wykonywany przez właściciela dokumentu – takie rozwiązanie jest stosowane m.in. przez Bank Pekao S.A. w procesie zakładania konta bankowego lub podczas zakupu Obligacji Skarbu Państwa. Obecnie spółka rozszerza zakres funkcjonalności o możliwość wykorzystania numeru PIN, co pozwoli na korzystanie z wszystkich możliwości udostępnionych w ramach polskiego dowodu osobistego.
A są to:
- potwierdzenie tożsamości dla dowodów osobistych nieposiadających warstwy elektronicznej,
- potwierdzenie tożsamości dla dowodów z warstwą elektroniczną z użyciem certyfikatu obecności, nawet jeżeli PIN nie był nadany (z wykorzystaniem biometrycznego porównania wizerunku osoby),
- potwierdzenie tożsamości z wykorzystaniem profilu osobistego z użyciem PIN,
- wykonanie podpisu osobistego z użyciem PIN.
Rozwiązanie może być użyte w ramach aplikacji klienta, bez konieczności przełączania się pomiędzy różnymi aplikacjami lub udostępnienie jako niezależna aplikacja mobilna.
Jak działa e-dowód?
Dowód osobisty z warstwą elektroniczną działa na podobnej zasadzie jak karta kredytowa. W dokumencie umieszczony jest chip, który pozwala na wykonywanie określonych operacji. Dodatkowo, posiada on strefę chronioną, która pozwala na przechowywanie kluczy kryptograficznych – mogą one być wgrane na chip tylko raz, podczas wydawania dokumentu. Nie ma możliwości zmiany czy też bezpośredniego odczytu tych kluczy.
Dzięki temu można skorzystać z kilku funkcjonalności, jakie udostępnia dowód:
- można odczytać dane osobowe, dane dotyczące dokumentu oraz zweryfikować ich autentyczność za pomocą podpisu elektronicznego wykonanego przez wystawcę dokumentów,
- można sprawdzić w czasie rzeczywistym czy dany dokument nie został zastrzeżony za pomocą tzw. certyfikatu obecności,
- można potwierdzić tożsamość osoby poprzez profil osobisty – środek identyfikacji, którego uruchomienie wymaga podania 4-cyfrowego numeru PIN,
- można podpisać wybrany dokument za pomocą podpisu elektronicznego wymagającego podania 6-cio cyfrowego numeru PIN.
O IDENTT:
IDENTT to start-up technologiczny z Wrocławia, który z powodzeniem wprowadza rozwiązania związane z weryfikacją dokumentów tożsamości oraz biometryczną weryfikacją osób posługujących się nimi, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, w tym głębokich sieci neuronowych (AI oraz Deep learning). IDENTT dysponuje autorskimi rozwiązaniami, które pomagają w automatyzacji procesów weryfikacji, pozwalają na wykrywanie fałszerstw i fraudów.
W udostępnianych usługach uwzględnia i zapewnia zgodność z najnowszymi wymogami prawnymi w Polsce i Europie. Z rozwiązań ekspertów od biometrii, IT i nowych technologii korzystają niemal wszystkie największe polskie banki, firmy ubezpieczeniowe i instytucje finansowe, a także telekomy, organizacje finansowe, sektor gier losowych i bukmacherskich w Europie oraz RPA.